Osiowski Marcin - 11 listopada (3), 2020

MARCIN OSIOWSKI

Malarz, grafik, twórca instalacji, autor tekstów krytycznych oraz wierszy, będących także punktem wyjścia dla działań performatywnych. Urodził się 1957 roku w Warszawie.


Ukończył liceum im. Gottwalda (Staszica) w Warszawie. W 1976 rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, które z przerwami kontynuował do 1986 roku. Pod koniec lat 70. wyjechał do Londynu, gdzie pracował w biurze projektowym. Ogłoszenie stanu wojennego zastało go w Antwerpii, gdzie w studiował na Wydziale Malarstwa tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (1982 – 1984). Od 1982 prezentował swoje prace na indywidualnych wystawach w Belgii i Luksemburgu. Od 1986 rozpoczął współpracę z galerią Astel w Kopenhadze; podjął wówczas eksperymenty interdyscyplinarne, współpracował z kompozytorką awangardowej grupy Skræp Olgą Magieres.


Poza sporadycznymi wspólnymi działaniami z artystami szwajcarskimi, w latach 2002-2004 współpracował z Ryszardem Grzybem – dawnym członkiem Gruppy – wspólnie tworząc płótna prezentowane na wystawach Oba m.in. w warszawskiej Królikarni, w galerii Arsenał w Poznaniu, w galeriach Program i Promocyjna w Warszawie.


Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Od kliku lat współpracuje z reżyserem i kompozytorem Antonim Gustowskim,

a od 2018 z Julią Słonecką, razem z nimi powołał do życia otwartą grupę artystyczną #grupawolno.


W opinii krytyków jego wczesne prace były ucieczką od dogmatów akademickości w ironię i użycie materiałów śmieciowych, zaś w opinii galerii wystawiających jego prace, malarstwo to analizuje stereotypy i umowność postaw społecznych. Prace Osiowskiego od lat 80. komentują działania systemów władzy oraz mechanizmy kontroli i propagandy.


Równolegle ze sztuką krytyczną tworzy abstrakcyjne kompozycje analizujące aspekty czysto formalne, takie jak kolor i kompozycja. Do tego nurtu należą serie obrazów „Obrazy o obrazach” (Art on Art), „Obowiązkiem malarza jest namalować jeden obraz dziennie” i „ Obrazy o kolorach”. Od pierwszego wyjazdu do Londynu w 1977 zapisuje swoje uwagi na temat sztuki. W tych tekstach zwarte są przemyślenia z okresu studiów nad Wittgensteinem (sam tłumaczył na polski „Remarks on Colour”), Adorno oraz Susan Sontag (m.in. „Against Interpretation”). W malarstwie śladem tych rozważań jest powracanie do wątków odwołujących się do zjawisk wpływających na postrzeganie rzeczywistości, języka w szczególności.

Wybrane wystawy indywidualne:


- HOS Gallery, “Art on Art”, Warszawa (2019)
- Galerie Astell, Kopenhaga (1986 - 1991)
- Pavillon, Galerie Astell, Frederiksberg Have (1988)
- Espace Laval, Paryż (1985)
- Rozenhof, Antwerpia (1983 - 1985)
- Pallieterhoeve, Antwerpia (1982)

Wybrane wystawy grupowe: 


- “Nic nie widzicie nic nie rozumiecie” (“50 plus”), #grupawolno, Galeria Kuratorium, Warszawa (2019)
- “Dojenie van Gogha”, #grupawolno, HOS Gallery, Warszawa (2018)
- "Malewicz w Polsce”, Galeria Arsenał, Białystok (2004)
-  wystawa “2b”, Zakłady Norblina, Warszawa (2003)

Współpraca z Ryszardem Grzybem (OBA):


- “Biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek”. HOS gallery, Warszawa (2019)
- “Pierwszy dzień wiosny”, Galeria Miejska Arsenał, Poznań (2004)
- “Druga rasa: malarstwo”, Galeria Promocyjna, Warszawa (2003)
- “OBA. Piękna dezynwoltura, my oba to trzecia osoba”, Galeria Program, Warszawa 2003  | Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Warszawa (2003)